segafredo facebook segafredo instagram segafredo youtube segafredo pinterest segafredo twitter

Home   |   Franczyza   |   Szkoła Baristów   |   Praca   |   Kontakt

czym jest regula 5m min

W przygotowaniu kawy, która zrobi wrażenie nawet na najbardziej wybrednym smakoszu, pomocny może okazać się poradnik „5M” opracowany przez ekspertów z włoskiej firmy Segafredo Zanetti. Składa się on z pięciu części - La Miscela (mieszanka), Il Macianadosatore (młynek), La Macchina (ekspres do kawy), La Mano (dłoń-technika) i La Mission (misja). Każda z nich jest swego rodzaju zasadą postępowania w procesie parzenia kawy.

mieszanka min
La Miscela, czyli mieszanka

Espresso jest niczym symfonia złożona z wielu elementów. Odpowiednio zsynchronizowana - zapiera dech w piersiach, nieoszlifowana – pozostawia niesmak. Dlatego też, pierwszym etapem w przygotowaniu znakomitej włoskiej kawy jest dobór harmonijnej mieszanki – La Miscela. Niepowtarzalny aromat espresso zawdzięcza dwóm gatunkom kawy – nadającej smak i aromat Arabiki oraz wyrazistej Robusty. Mnogość ich odmian pozwala na skomponowanie nieskończonej liczby mieszanek,  z których każda będzie smakowała inaczej. Jednak doskonałą jakość osiągniemy wyłącznie poprzez selekcję najlepszych ziaren i właściwe połączenie wybranych surowców. Tym właśnie charakteryzują się mieszanki kaw, proponowane przez firmę Segafredo Zanetti.

Z pasji do kawy

Mieszanki od Segafredo Zanetti powstają z połączenia najwyższej jakości surowców, unikatowej receptury oraz wieloletniego doświadczenia, dzięki czemu są kwintesencją smaku i aromatu prawdziwego włoskiego espresso. Za dobór właściwych proporcji odpowiedzialni są najlepsi eksperci w dziedzinie palenia kawy, którzy opracowali szeroki wybór produktów, pozwalający zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających osób.

Wśród wielu rodzajów znajdziemy kawy mocne, z czekoladowym posmakiem (np. Emozioni, Le Orgini Brasile) lub zbilansowane, słodkie i delikatne (np. Espresso Casa, Le Origini Costa Rica). Ponadto nie zapomniano o wielbicielach klasycznych aromatów, dla których doskonałym wyborem może okazać się kawa Espresso Classico, łącząca wyrafinowany smak, aromat i charakter Arabiki i Robusty. Z kolei mieszanka Buono – charakteryzuje się lekkim, aromatycznym smakiem i wyjątkową, puszystą pianką. Zdaniem wielu baristów, to właśnie po kolorze i konsystencji Cremy (pianki) możemy poznać, czy espresso zostało prawidłowo przygotowane.
mlynek min

 Macinadosatore, czyli młynek idealny

Głównym zadaniem młynka jest zmielenie ziarna kawowego oraz odmierzenie odpowiedniej dawki już zmielonej kawy. Sam proces mielenia jest niezwykle istotny - etap ten wpływa bowiem na jakość i smak napoju. Urządzenia do mielenia kawy możemy podzielić na dwa rodzaje: z żarnami płaskimi lub stożkowatymi. W skład żaren wchodzą zębate koła, które zamieniają ziarna kawy w jednolity proszek. Dzisiejsze młynki posiadają dwa żarna – jedno za montowane w górnej części mechanizmu oraz drugie umieszczone na wale silnika. Dzięki temu rozdrabniają one ziarna na drobiny o właściwej wielkości  i rozrzucie, co w przypadku espresso jest niesłychanie istotne. Tego typu urządzenia znaleźć możemy m.in. w ofercie firmy Segafredo Zanetti.

Jakość we włoskim stylu

Segafredo Zanetti oferuje profesjonalne młynki do mielenia kawy - SM 91, SM 92 oraz SM 92 TOUCH. Oba urządzenia wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów i dostępne są w dwóch wersjach – automatycznej i półautomatycznej. Dodatkowo, młynki Segafredo Zanetti zostały wyposażone w licznik zmielonych porcji oraz dozownik, odmierzający ilość kawy. Jak w każdym młynku do kawy, ważne jest, by nie zapominać o jego okresowym czyszczeniu - wydłuża to jego żywotność, a czysty pojemnik podkreśla wysoką jakość stosowanej mieszanki oraz profesjonalizm baristy. Regularne usuwanie zanieczyszczeń zapobiega osadzaniu się substancji tłuszczowych, które z czasem mogą zepsuć smak kawy. Młynki Segafredo Zanetti, w zależności od modelu, dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych.

ekspres do kawy min

La Machina - ekspres

Ekspres jest narzędziem umożliwiającym przeistoczenie zmielonego ziarna kawy w czarny, aromatyczny napój. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele typów tych urządzeń - największym zaufaniem wśród włoskich baristów cieszą się tradycyjne ekspresy ciśnieniowe. Pozwalają one na zaprezentowanie wszystkich umiejętności baristy oraz nadają kawie niepowtarzalny smak. Przygotowując kawę w ekspresie ciśnieniowym, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii - stopień zmielenia ziarna, poziom wilgotności, temperaturę otoczenia oraz jakość mieszanki – wszystkie te czynniki mają wpływ na smak i aromat napoju. Dozowanie kawy w tego typu urządzeniu pozostaje w geście baristy, który do sporządzenia prawdziwego włoskiego espresso powinien użyć 7-8 g zmielonej kawy. Pamiętajmy, że ekspresy automatyczne działają na czas, dostosowując stopień zmielenia do sekund, a nie do idealnego spływania kawy do filiżanki.

Tradycja a nowoczesność

Firma Segafredo Zanetti oferuje zarówno profesjonalne ekspresy ciśnieniowe do kawy jak również nowoczesne urządzenia na kapsułki, do wykorzystania w domu czy biurze. My Espresso to ekspres na kapsułki, stworzony po to, aby przygotować idealne espresso w domu lub biurze. Jest łatwy w obsłudze i cechuje się wysoką jakością, nowoczesnym, włoskim designem i ekonomiczną eksploatacją. Ponadto posiada doskonałe parametry parzenia kawy jak np. ciśnienie 19 bar, które umożliwia przygotowanie świeżej kawy takiej jak w urządzeniach gastronomicznych. My Espresso umożliwia zaparzenie czterech rodzajów kawy w kapsułkach (Deca Cream, Emozioni, Espresso Casa, Intermezzo). Aby skompletować cały zestaw do przygotowania naszej ulubionej „małej czarnej” istnieje możliwość dokupienia spieniacza do ubijania mleka.

technika min

La Mano czyli dłoń i technika profesjonalnego baristy

Mieszanka, młynek i ekspres nie wystarczą – jeśli osoba przygotowująca kawę nie będzie się stosować do zasad, ważnych podczas jej parzenia. To umiejętności i zaangażowanie baristy są ogromnie istotnym czynnikiem mającym wpływ na jakość przygotowania idealnego espresso. Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak codzienne mycie niektórych elementów urządzenia (sitko, filtry) niezmiernie ważne są: kontrolowanie wartości ciśnienia, jakości wody oraz dobór odpowiedniego zmiękczacza wody. Wysoka jakość wody jest niezbędna do uzyskania doskonałego cappuccino, nieprzyjemny smak wody zepsuje jakość pary wodnej służącej do spieniania mleka. Aby urządzenie do parzenia kawy mogło pracować stale i niezawodnie, należy obniżyć twardość wody do 6 – 9 stopni w skali francuskiej. Często woda z wodociągu miejskiego ma wysoki stopień twardości - nawet 40 stopni.

Parzenie kawy to jedno a sposób jej podania to drugie. Styl idealnego baristy poznajemy nie tylko po sposobie przyrządzenia espresso, ale także po wybranej przez niego filiżance. Ta - najlepiej aby była z porcelany (bowiem najlepiej utrzymuje temperaturę) z grubymi brzegami (które zapobiegają oparzeniu się).

misja min

Misja

Tradycja picia kawy w Polsce nie jest tak silna, jak w krajach Europy. Aby propagować ten zwyczaj, firma Segafredo Zanetti postanowiła zarażać innych pasją przyrządzania wyłącznie dobrej kawy. Nadrzędnym celem działalności firmy jest rozpowszechnianie smaku, kultury i właściwego sposobu przygotowywania włoskiego espresso. Własne plantacje, palarnie, sieć dystrybucji i kawiarni  pozwala na pełną kontrolę procesu powstawania kawy – od zbioru ziaren do filiżanki gotowego napoju.

Uzyskanie włoskiego espresso o najlepszej jakości, to cel, który można osiągnąć tylko poprzez połączenie wszystkich kluczowych zasad przedstawianych w regule "5M". Piąta – ostatnia zasada służy podsumowaniu całego kunsztu parzenia kawy, czyli La Mission.

Po pierwsze: La Miscela. Wysoka jakość mieszanki jest gwarancją uzyskania doskonałego smaku Espresso. Jej skład powinien zawierać  najlepsze gatunki ziaren kawowca, zmieszane w ściśle określonych proporcjach. Najczęściej stosowanymi odmianami są Arabika i Robusta, które nadają kawie specyficzne barwy czerni i orzecha.

Przetworzenie ziarnistej mieszanki w kawę zmieloną to kolejna, druga zasada M – Il Macinadosatore, czyli Młynek. Obecnie używa się urządzeń z żarnami płaskimi i stożkowymi. Prawidłowa regulacja tych elementów pozwala na uzyskanie proszku o odpowiednim stopniu rozdrobnienia przy każdym mieleniu. Ma to bezpośredni wpływ na smak i aromat przyrządzanego Espresso. Jednak, aby utrzymać wysoką jakość podawanej kawy  należy regularnie oczyszczać młynek. Zanieczyszczenia, które gromadzą się na ściankach pojemnika mogą z czasem zepsuć smak napoju.

Etapem, w którym zmielona kawa uzyskuje płynną konsystencję jest La Macchina. Właściwy dobór urządzenia stanowi klucz do sukcesu w przyrządzaniu espresso. Największą popularnością wśród baristów wciąż cieszą się tradycyjne ekspresy ciśnieniowe. Do procesu parzenia należy użyć nie mniej niż 7 – 8 g mieszanki, zwracając przy tym szczególną uwagę na odpowiedni poziom wilgotności oraz temperaturę otoczenia.

Dopełnienie kunsztu parzenia włoskiego espresso to La Mano, czyli dłoń – technika. Przygotowanie idealnej kawy wymaga wiedzy i zaangażowania baristy. W swojej pracy powinien on stosować kilka kluczowych zasad. Podstawą jest utrzymanie w czystości wszystkich urządzeń oraz stała kontrola wartości ciśnienia ekspresu i jakości doprowadzanej wody. Spełnienie tych warunków pozwala na uzyskanie espresso o intensywnej i trwałej konsystencji oraz odpowiednim smaku. Ważny jest również umiejętny sposób podania kawy, który odzwierciedla wszystkie jej zalety oraz profesjonalizm barmana. Zgodnie z etykietą espresso powinno być serwowane w porcelanowych filiżankach o grubych brzegach zabezpieczających przed oparzeniami.

Piąte M „Akademii Espresso” jest autorską zasadą Segafredo Zanetti i ma na celu kontynuację ponad stuletniej tradycji przejętej od świata kolonialnego. Poprzez La Mission - Segafredo przekazuje swoje wartości i wiedzę wszystkim, którzy serwują kawę na całym świecie. Rozpowszechnianie kultury parzenia włoskiego espresso pozwala coraz szerszemu gronu docenić zalety dobrze przyrządzonej kawy. Mamy nadzieje, że przygotowany przez nas poradnik stanie się nieodłącznym atrybutem wszystkich baristów.


ESPRESSO – wskazówki od Segafredo Zanetti Poland

REZULTAT

BŁĄD

PRZYCZYNA

ROZWIĄZANIE

 crema jest zbyt jasna CREMA JEST ZBYT JASNA

Kawa wylewa się zbyt szybko

 • Zbyt grube mielenia kawy
 • Kawa w sitku jest słabo ubita
 • Zbyt mało kawy w kolbie
 • Ciśnienie pompy mniejsze niż 9 bar
 • Zapchane filtry wylewki
 • Zbyt duże otwory w sitku kolby
 • Zmniejszyć grubość mielenia
 • Mocniej ubić kawę w sitku kolby
 • Zwiększyć ilość kawy w kolbie
 • Zwiększyć ciśnienie pompy do zalecanego
 • Wyczyścić lub wymienić filtr wylewki
 • Wymienić sitko w kolbie
 ciemna crema CIEMNA CREMA

Kawa wylewa się zbyt wolno

 • Zbyt drobne mielenie kawy
 • Za mocno ubita kawa w sitku
 • Nadmiar kawy w sitku
 • Ciśnienie pompy większe niż 9 bar
 • Zapchane filtry wylewki
 • Sitko w kolbie zapchane
 • Zwiększyć grubość mielenia
 • Nie ubijać za mocno kawy w sitku kolby
 • Zmniejszyć ilość kawy w sitku
 • Zmniejszyć ciśnienie pompy
 • Wyczyścić lub wymienić filtry wylewki
 • Ostrożnie wyczyścić sitko w kolbie
 crema szybko znika CREMA SZYBKO ZNIKA

 • Mielenie może być zbyt drobne lub grube
 • Zbyt wolno lub zbyt szybko wylewa się kawa z kolby
 • Temperatura wody powyżej 900C
 • Dostosować odpowiednią grubość mielenia
 • Wyczyścić dokładnie sitka w kolbie oraz sprawdzić czystość filtra w wylewce ewentualnie je wymienić
 • Zmniejszyć ciśnienie pompy
 fusy z filizance FUSY W FILIŻANCE

 • Zbyt drobno zmielona kawa
 • Żarna młynka mogą być zużyte
 • Ciśnienie pompy większe niż 9 bar
 • Uszkodzone sitko w kolbie
 • Zapchany filtr wylewki
 • Zwiększyć grubość mielenia
 • Wymienić żarna
 • Zmniejszyć ciśnienie pompy
 • Wymienić sitko w kolbie
 • Wyczyścić lub wymienić filtr wylewki
 odcisniecia na kawie w kolbie ODCIŚNIĘCIA (WGŁĘBIENIA) NA KAWIE W KOLBIE

 • Filtr wylewki zapchany
 • Wyczyścić lub wymienić filtr wylewki
 kapanie z brzegow zalozonej kolby KAPANIE KAWY Z BRZEGÓW ZAŁOŻONEJ KOLBY

 • Zapchany otwór wylewki kawy w kolbie
 • Brak szczelności uszczelek w wylewce
 • Wyczyścić dokładnie kolbę
 • Poprawić lub wymienić uszczelki

SEGAFREDO ZANETTI POLAND Sp z o.o.

Ul. Partyzantów 7
32-700 Bochnia - POLAND
Tel. (+48) 14 615 41 00
Fax (+48) 14 615 41 05
E-mail: info@segafredo.pl
Aleje Jerozolimskie 181 B
Wejście B1
02-222 Warszawa
Telefon: 14 615 41 50
E-mail: warszawa@segafredo.pl

 

 
 
 
 
Massimo Zanetti logo